Loška planinska pot je daljinska pohodniška pot, ki jo sestavlja 12 lažje do srednje zahtevnih etap, v skupni dolžini 188 kilometrov
Loška planinska pot je daljinska pohodniška pot, ki jo sestavlja 12 lažje do srednje zahtevnih etap v skupni dolžini 188 kilometrov
Loška planinska pot poteka po najlepšem, kulturno pestrem in razglednem delu Škofjeloškega, Cerkljanskega ter Idrijskega hribovja. Pot se vije po hribovitem območju in vas vodi preko grebenov s pogledi vse do Alp na eni ter Ljubljanske kotline na drugi strani.
Loška planinska pot se začne in zaključi v Škofji Loki. Je krožna daljinska pohodniška pot, ki jo sestavlja 12 etap. Dnevne pohodniške etape so povprečno dolge med 8 in 25 kilometri. Pohodnik za posamezno etapo potrebuje od 4 do 7 ur hoje. Povprečna višinska razlika vzpona, ki jo opravi pohodnik na posamezni etapi, je 600 metrov.
Etape
Etape Loške planinske poti so zasnovane tako, da lahko prenočimo na začetku in koncu večine posameznih etap. Pot lahko prehodimo v celoti ali izberemo del poti in etape povežemo med seboj; lahko pa se odločimo, da bomo prehodili samo eno etapo. Trasa poteka v bližini vasi in naselij ali skozi naselja. Pohodnik se lahko na določenih delih trase osveži, nakupi potrebno hrano ali domače – lokalne izdelke. Loška planinska pot povezuje planinske koče, gostilne in druge oskrbovalne točke.
Markacije
Pot je na terenu označena s smerokazi in markacijami. Knafeljčevi rdeče-beli markaciji je največkrat dodana črka L. Na vstopnih mestih posameznih etap je informacijska tabla, ki vključuje znak Loške planinske poti, številko etape in splošne informacije o etapi. Vsaka etapa je poleg tega opremljena z oznako zahtevnosti na podlagi dolžine trase, višinske razlike vzpona in časa, ki je potreben za etapo. Večji del Loške planinske poti je primeren za družine z otroki.
Trasa
Trasa poteka po utrjenih pohodnih poteh, manjši del pa tudi po makadamskih in gozdnih cestah ter lokalnih – vaških cestah. Trasa se izogiba zahtevnim odsekom in je speljana tako, da pohodnik ne potrebuje posebnega gorniškega znanja. Traso je mogoče zapustiti na več mestih in se varno spustiti do bližnjega naselja ali ceste. Etape so označene tudi glede na zahtevnost.